Bengtsforshus AB:s officiella hemsida. Naturnära och centrala lägenheter på sex olika orter.

​KUNDSERVICE

Kundservice

Kundtjänst och administration

Vår kundtjänst finns i Bengtsfors, du är välkommen att ringa eller besöka oss följande tider:

Telefontid: måndag till fredag 8.00-15.00
Besökstid: måndag till fredag 10.00-14.30
Lunchstängt: 12.00-13.00

Besöksadress: Källebergsgatan 1, Bengtsfors
Telefon: 0531-52 68 60, 52 68 61
E-post: bengtsforshus@bengtsfors.se

Tolk

Du som har frågor om ditt boende och behöver hjälp med språket är välkommen till oss på torsdagar mellan 10.00 och 14.30 (lunchstängt 12.00-13.00). Då arbetar Hasan Alsayed som är vår tolk. Du behöver inte boka tid i förväg. Hasan tolkar på arabiska.

Felanmälan

Telefontid: måndag till fredag 8.00-10.00 samt 14.00-15.00
Telefon: 0531-52 69 00
E-post: felanmalan.bhus@bengtsfors.se

Jour (kvällar och helger)

Vid akuta problem som inträffar utanför kontorstid (efter 16.00 och helger) finns två olika journummer du kan ringa. Exempel på akuta problem: värmeproblem, vattenläckor, elfel samt störningsärenden eller borttappad nyckel.

Telefon (värme-, vatten-, elfel etc.): 0709-83 28 66
Telefon (störning, dörröppning vid borttappad nyckel): 010-470 53 00

Personal

Namn/titel

E-post

Telefon

Pär Nilsson, VD

par.nilsson@bengtsfors.se

0531-52 69 09

Fredrik Johansson, fastighetschef

fredrik.johansson@bengtsfors.se

0531-52 69 04

Ann-Christin S Johansson, administration

ann-christin.johansson@bengtsfors.se

0531-52 68 61

Mia Schagerholm, administration och uthyrning

mia.schagerholm@bengtsfors.se

0531-52 68 60

Ellinor Sundström, trygghetsvärd

ellinor.sundstrom@bengtsfors.se

0531-52 69 05

Per Bryntesson, bovärd

per.bryntesson@bengtsfors.se


Jonas Ling, bovärd

jonas.ling@bengtsfors.se


Robin Green, bovärd

robin.green@bengtsfors.se


Hasan Alsayed, tolk och bovärd

hasan.alsayed@bengtsfors.se


 

Denna sida uppdaterades 2019-06-05

Sidan publicerad av: Anna Sandström

Dela
 Skriv ut

Kontakta oss

KUNDTJÄNST OCH ADMINISTRATION
Telefontid: måndag-fredag 8.00-15.00
Besökstid: måndag-fredag 10.00-14.30
Lunchstängt: 12.00-13.00
Telefon: 0531-52 68 60, 52 68 61
E-post: bengtsforshus@bengtsfors.se

FELANMÄLAN
Telefontid: 8.00-10.00 samt 14.00-15.00
Telefon: 0531-52 69 00
E-post: felanmalan.bhus@bengtsfors.se

JOUR (vardagar efter 16.00 och helger)
Telefon (värme-, vatten- eller elfel etc.): 0709-83 28 66
Telefon (störning, dörröppning vid borttappad nyckel:
010-470 53 00

BESÖKS- OCH POSTADRESS
Källebergsgatan 1
666 30 Bengtsfors


Bengtsforshus AB

Bengtsforshus AB är det kommunala bostadsbolaget i Bengtsfors kommun. Vi är medlem i Sveriges allmännytta som är en bransch- och intresseorganisation för allmännyttiga bostadsbolag över hela landet.

Bengtsforshus förvaltar cirka 850 lägenheter på sex orter.